Kočkovité šelmy

17. března 2008 v 14:53 |  Referáty
Základní informace
  • Zřejmě nejúspěšnější lovci živočišné říše - jsou rychlí a neúprosnízabijáci, kteří při stopování své kořisti využívají buď své rychlosti, nebo momentu překvapení.
  • Jejich dobrým znakem je hravost. Hravostí se již učí lovit.Tu můžeme zpozorovat u koťat. Dospělé kočky si občas hrají se svou kořistí.
  • Kromě geparda mají kočkovití silné, ostré a zatažitelné drápy. Toto důmyslné zařízení chrání drápy před obroušením. Dráp je jako nehet připevněn kekoncovnímu prstovnímu článku, na kterém narůstá zvláštní kostěná a rohovinou pokrytá drápová pochva. V klidu je celý první článek sklopen dozadu pružným vazem, který se podobá ocelové pružině. Tím, že kočky mohou drápy zatahnout a našlapovat jen na pružné polštářky na spodině tlapek, pohybují se velmi tiše. žádná z šelem a savců se nepohybuje tak dokonale a ladně. Kočky bez úrazu skáčou i ze značné výšky, poněvadž mají smysl pro rovnováhu. I když padají hřbetem dolů dovedou se okamžitě otočit, takže dopadnou vždy na končetiny. Proto se pohybují tak bezpečně po stromech.
  • Jejich tělo je dokonale přizpůsobeno k chytání a umrcování své kořisti. Všechny kočkovité šelmy mají ostré a dlouhé špičáky, protože jimi zabíjí svou kořist.
  • Smysly šelem jsou kromě několika málo vyjímek nesmírně dokonalé. Především čich. S čichem souvisí i vývoj různých pachových žláz. Jejich ostře páchnoucí výměšky může vnímat i člověk, páchnoucí žlázy jsou obyčejně umístěny pod kořenem ocasu. Mají různý význam i ůčel. Páchnoucím výměškem označují svá teritoria a hledají se.
  • Každý druh má svůj typický a různotvarný hlas.
  • Poměrně nejdokonalejší mají vyvinutý sluch. Slyší tak dobře, že jim neujdou ani tóny tak vysoké, které lidské ucho už nevnímá.
  • Dalším smyslem koček je zrak, který je méně dokonalý. Kromě koček, které vidí dobře i ve tmě. Nikomu z vás jistě neušlo, že oči koček i šelem ve tmě světélkují. Proč? Světelné paprsky, které vcházejí do oka, zachycuje vrstva malých citlivýchbuněk - sítnice. Na ní se s pomocí čoky jako ve fotografickém přístroji promítá obrazviděného předmětu. Za sítnicí je zvláštní vrstva z lesklých buněk, která odráží paprsky proniklé sítnicí znovu zpět na sítnici a umožnuje lepší vyuzítí světelných paprsků.
Tapeta: Divoké kočky 25
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama